• https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
  • https://www.instagram.com/necdetunuvar
  • https://www.youtube.com/channel/UCjxIt73RTZjCQlvxODKl-mQ

Bilişim ve İnternet Araş. Kom.(BİAK)

 BİLİŞİM VE İNTERNET ARAŞTIRMA KOMİSYONU ÇALIŞMALARI

Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu, çalışmalarına 15 Mart 2012 tarihinde başlamış ve 3 aylık çalışma süresinin sonu olan 15 Haziran 2012 tarihinde çalışmalarını tamamlamıştır.

Komisyonumuz üç aylık çalışma süresi içerisinde resmî olarak 35 toplantı gerçekleştirmiş ve bu toplantılarda konu hakkında bilgi edinmek üzere akademisyenleri, ilgili kamu ve özel kuruluşlardan yetkililer ile sivil toplum kuruluşlarından temsilcileri davet ederek görüşlerini almıştır. Bu toplantıların dışında, Ankara içinde ve dışında, 3 kahvaltılı ve 1 yemekli toplantı ile 14 farklı kurum/kuruluşa çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ayrıca Komisyonumuz; İstanbul’da 2 gün süren ve 55 kurum/kuruluş temsilcisinin katıldığı yoğun ve verimli bir çalıştay düzenleyerek araştırma konusu ile yakından ilgili aktörlerin fikirlerini almıştır.

 

ZİYARETLER

1)      Eğitimde FATİH Projesinin pilot okullarından biri olan Pursaklar Sabahattin Zaim Anadolu Öğretmen Lisesi

2)      Pursaklar Aile Yaşam Merkezi

3)      Yerli içerik üreticilerinden izlesene.com’un merkez binasına bir ziyaret düzenlemiştir.

4)      Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına (TİB).

5)      internet bağımlılığı ile ilgili önde gelen çalışmaları nedeniyle Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesine bir ziyaret gerçekleştirilmiştir

 

Komisyonumuzun İstanbul’daki ziyaretleri önde gelen bilişim şirketleri ile devam etmiştir. TTNet, Microsoft Türkiye, Google Türkiye, Turkcell, Vodafone Türkiye, Avea ve Yandex Türkiye’nin çalışma ofislerine gidilerek bu şirketlerin ülkemizdeki faaliyetleri, bilişim sektörünün ülkemiz için sunduğu fırsatlar ve ülkemizin sektördeki konumu ele alınmış ve bilişim sektörünün sorunları ortaya konulmuştur.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü MOBESE Merkezi ziyareti ile tamamlanmıştır.

Teknokentlerin karşılaştığı sorunlar ve bu konudaki çözüm önerileri değerlendirmek amacıyla ODTÜ Teknokente gidilmiştir.

İnternet medyası temsilcilerinin katılımı ile toplantı gerçekleştirilmiştir. Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin ev sahipliğinde bir hafta arayla iki kez gerçekleştirilen bu toplantılara yaklaşık 25 farklı internet medyası kuruluşundan katılımcılar misafir edilmiştir.

Çınaraltı Teknoloji Sohbetleri Platformu üyeleri ile bir araya gelinmiştir.

 

Komisyon üyelerimiz içerik sağlayıcısı şirketler ile elektronik ticaret firmalarının temsilcileri ile buluşmuştur. 20’den fazla şirket temsilcisinin yer aldığı toplantıda Türkiye’de internetin var olduğu ilk zamanlardan itibaren internette içerik üretilmesi alanında yatırımları bulunan katılımcılar içerik üretme ve elektronik ticaret konularında ülkemizde karşılaşılan zorlukları Komisyon üyelerimiz ile paylaşmışlardır.

Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Çalıştay Uygulaması

26 – 27 Mayıs 2012 tarihleri arasında Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu tarafından Bilgi Üniversitesinde gerçekleştirilen ve Komisyon Üyelerimiz ile birlikte birçok sivil toplum, özel sektör ve kamu kurumunun da katkıda bulunduğu çalıştayın moderatörlüğünü Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü Direktörü Yrd. Doç. Dr. Sayın Leyla Keser Berber ile Sayın Tunç Çelik yapmışlardır.

 

“Bilgi Toplumu Olma Yolunda İnternetin Rolü” Konulu Kompozisyon Yarışması düzenlenmiştir.


Dosya İndirmek İçin Link:http://www.necdetunuvar.com.tr/?Syf=5&Id=77914