• https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
  • https://www.instagram.com/necdetunuvar
  • https://www.youtube.com/channel/UCjxIt73RTZjCQlvxODKl-mQ
Güney Koreli Firmadan Ankara Üniversiteli 10 Öğrenciye Burs Desteği

Güney Koreli POSCO firması tarafından burs desteği sağlanan 10 lisans öğrencisine törenle burs belgeleri verildi.

Rektörlük Senato Salonu’nda gerçekleşen programa; Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, rektör yardımcıları, akademisyenler ve burs almaya hak kazanan öğrenciler ile POSCO ASSAN TST CEO’su Jongduk Suh ve firma yetkilileri katıldı.

Programın başında, Türkiye’de de yatırımları bulunan dünyanın en büyük çelik üreticilerinden POSCO’nun tanıtım filmi izlendi.

Rektör Ünüvar, törende yaptığı konuşmada, üniversite-sektör ilişkilerinin gün geçtikçe daha güçlü hale geldiğine dikkati çekti.

Birbirini destekleyen bu iki güç daha fazla bir araya geldiğinde toplum ve insanlık yararına çalışmaların daha da ivme kazanacağını belirten Ünüvar, “Bu kapsamda kurumsal sosyal sorumluluk kavramı, günümüz dünyasının önemli bileşenlerini bir araya getiren özellikleriyle öne çıkmaktadır. Sanayi kuruluşlarımızın pek çoğu da özellikle üniversite öğrencilerine sağladıkları destekle hem öğrencilerimizin geleceğe daha güçlü olarak hazırlanmalarını sağlamakta hem de insanlık yararına önemli adımlar atmaktadır” dedi.

Gençleri araştırmaya, geliştirmeye ve üretmeye teşvik eden burs fonları oluşturan kurumların varlığının en başta manevi bağları güçlendirdiğini kaydeden Ünüvar, “Yarım asırdan fazla zaman önce POSCO çalışanlarının çocukları başta olmak üzere, eğitime destek vermek amacıyla hizmet vermeye başlayan burs fonu, bugün Asya ülkelerindeki seçkin üniversitelerin başarılı öğrencilerine burs desteği sağlayan küresel bir güç haline gelmiştir. Yıllardır Ankara Üniversitesi öğrencilerine de desteklerini esirgemeyen POSCO TJ Park Vakfı Asya Bursu kapsamında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Hukuk Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden toplam 10 kişiye her yıl tek seferde bin dolar burs vermektedir” ifadelerini kullandı.

 

“Bize Düşen Çalışmaları Desteklemek, Daha İleri Çalışmaların Zeminini Güçlendirmektir”

Türkiye ile Güney Kore’nin tarih boyunca iki dost ülke olduğunu vurgulayan Ünüvar, şöyle devam etti:

“Yine üniversitemiz bünyesinde önemli bir araştırma merkezi olan Asya-Pasifik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimiz de Güney Kore ile olan ilişkilerimiz açısından önemlidir. Ülkelerimizi ve toplumlarımızı daha da yakınlaştıran ve tanıtan bu merkezimiz de faaliyetlerine yoğun olarak devam etmektedir. Bizlere düşen de bu çalışmaları desteklemek, daha ileri çalışmaların zeminini güçlendirmektir. Bu burs programı da bu bağlamda bizim için önemli katkılar sağlamaktadır.”

 

 

POSCO ASSAN TST CEO’su Jongduk Suh ise, POSCO TJ Park Vakfı ile POSCO ASSAN TST’nin, 2012 yılından bu yana Ankara Üniversitesi ile POSCO Asya Burs Programı’nı yürüttüğünü, programın bu sene 12. yılına girdiğini kaydetti.

 

“POSCO, Daha Fazla Öğrenciyi Desteklemek İçin Elinden Geleni Yapmaya Devam Edecektir”

POSCO Grubu’nun, ülke ve toplumla birlikte büyüme hedefiyle kurumsal vatandaşlık yönetim felsefesi altında faaliyet gösterdiğinin altını çizen Suh, “POSCO ASSAN TST Türkiye’de geleceğin yeteneklerini yetiştirmek amacıyla daha fazla öğrenciyi desteklemek için elinden geleni yapmaya devam edecektir” diye konuştu.

Programda, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Kore Dili ve Edebiyatı 4. sınıf öğrencisi Şevval Budak da burs alan öğrenciler adına Türkçe ve Kore dilinde bir teşekkür konuşması yaptı.

Daha sonra, “2023 Asya Genç Liderler Bursu” kapsamında 2 hafta süreyle Güney Kore’ye giden Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Osman Tuna Kısaoğlu, katılımcılarla Güney Kore deneyimlerini paylaştı.

Konuşmaların ardından burs almaya hak kazanan 10 lisans öğrencisine burs belgeleri verildi.

Program, hediye takdiminin ardından anı fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

  
323 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın