• https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
  • https://www.instagram.com/necdetunuvar
  • https://www.youtube.com/channel/UCjxIt73RTZjCQlvxODKl-mQ
Ankara Üniversitesi, Lenkeran Devlet Üniversitesi ile İş Birliği Protokolü İmzaladı

Ankara Üniversitesi ile Azerbaycan’ın Lenkeran Devlet Üniversitesi arasında akademik iş birliği protokolü imzalandı.

Lenkeran Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Natiq İbrahimov ve beraberindeki heyet, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ı ziyaret etti.

Rektör Yardımcıları, Veteriner Fakültesi Dekanı ve Dış İlişkiler Koordinatörünün de katıldığı görüşmede, iki üniversite arasında, veteriner hekimliği başta olmak üzere çeşitli alanlarda yapılabilecek iş birliği imkânları görüşüldü.

Görüşmenin ardından protokol imza töreni için Rektörlük Yönetim Salonu’na geçildi.

Rektör Ünüvar, burada yaptığı konuşmada, dost ve kardeş Azerbaycan’ın önemli üniversitelerinden Lenkeran Devlet Üniversitesi ile iş birliği protokolünü yenilemekten memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

İki üniversite arasında 1992 yılında imzalanmış önemli bir protokol bulunduğunu, bugün bu protokolün yenilendiğini ifade eden Ünüvar, “Azerbaycan ile Türkiye arasında çok ciddi ilişkilerin olduğunu biliyoruz. Cumhurbaşkanlarımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın İlham Aliyev, yükseköğretim kurumlarımızın çok değerli yöneticileri, bürokrasinin çok değerli mensupları ve halklarımız arasında çok yakın, derin ve tarihi bir bağ var. Bununla gurur duyuyoruz. Bizim de üniversiteler olarak bu aramızdaki derin bağları daha da ileriye götürmek için adımlar atmamız gerekiyor. Zira gelecek dönemlerde ülkeleri yönetecek insanlar eğitim kurumlarından yetişiyorlar. Burada yetiştirdiğimiz gençlerimiz ne kadar Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine bağlı olursa ülkelerimiz arasındaki ilişkiler de o kadar uzun süre devam eder” diye konuştu.

Ankara Üniversitesinin Azerbaycan’da 15 üniversite ile iş birliği protokolü bulunduğuna dikkat çeken Ünüvar, “Her biriyle de yakın ilişkimiz var. Öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz, yöneticilerimiz sürekli temas halindeler” ifadelerini kullandı.

Lenkeran Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Natiq İbrahimov da Ankara Üniversitesine göre daha genç bir üniversite olduklarını ve 6 fakültelerinin bulunduğu bilgisini verdi.

Ankara Üniversitesi ile iş birliğinden büyük mutluluk duyduklarını belirten İbrahimov, protokolün her iki üniversite içinde faydalı olacağına inandığını kaydetti.

Eğitim ve araştırma alanlarında ortak çalışmalar ile öğretim üyesi ve öğrenci değişimini kapsayan protokol, Rektör Ünüvar ve Rektör İbrahimov tarafından imzalandı.

İmza töreni, karşılıklı hediye takdiminin ardından anı fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

Rektör Ünüvar, imza töreni sonrası, Azerbaycan’ın mili lideri Haydar Aliyev’in yıllar önce Rektörlük bahçesine diktiği, Azerbaycan toprağı ile büyüyen mavi ladin ağacının hikayesi hakkında konuklarına bilgi verdi.

 

 

https://x.com/AnkaraUni/status/1716874526003507227?s=20

  
249 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın