• https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
  • https://www.instagram.com/necdetunuvar
  • https://www.youtube.com/channel/UCjxIt73RTZjCQlvxODKl-mQ
Ankara Üniversitesi Senatosu’ndan Tarihi Meclis Binasında Tarihi Toplantı

Ankara Üniversitesi Senatosu, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı kutlamaları kapsamında 618. toplantısını, üniversitenin kurulma kararının alındığı, günümüzde Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet veren 2. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Binası’nda gerçekleştirdi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve senato üyeleri, sabah saatlerinde toplantının yapılacağı 2. TBMM Binası’na gelerek, Ankara Üniversitesinin kuruluş kararının yer aldığı Resmî Gazete’nin nüshalarının konulduğu sıralara oturdu.

Tarihi toplantı, Rektör Ünüvar’ın açış konuşmasıyla başladı. Ünüvar, Cumhuriyetin ilan edildiği 1. TBMM Binası’nın hemen yanında, üniversitenin kuruluş kanununun kabul edildiği 2. TBMM Binası’nda toplandıklarını belirterek, Atatürk’ün, Cumhuriyetin ilanından sonra yaptığı pek çok konuşmada “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” ilkesiyle eğitimin ve bilimin önemine dikkat çektiğini söyledi.

Ünüvar, Atatürk’ün, ortaya koyduğu ilke ve inkılapların dayanaklarını oluşturmak, bu ilke ve inkılapları yurt geneline yaymak, kökleştirmek, aydınlığın ve bilimin ifadesi olan değerlerin yılmaz savunuculuğunu yapmak üzere yükseköğretim kurumlarının açılmasına da öncülük ettiğini ifade etti.

Devletin Fikir Mutfağı: Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesinin, 13 Haziran 1946 tarih ve 4936 sayılı Üniversiteler Kanunu ile 18 Haziran 1946’da tüzel kişiliğe sahip olarak toplantının yapıldığı salonda kurulduğunu hatırlatan Ünüvar, şunları kaydetti:

“Kurulduğu günden bugüne ülkesi ve milletiyle güçlenmeye devam eden ve geleceğe uzanan bilimsel yolculuğumuzda devletimizin fikir mutfağı olarak gördüğümüz Ankara Üniversitesini, daima ülkemizin ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden olmaya devam etmesi ve daha da ileri gitmesi için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin ilk asrında olduğu gibi yeni yüzyılında da Türk milletinin üniversitemize sunduğu olanakları yine ülkemizin, milletimizin, bilimin ve insanlığın hizmetine sunmaya devam edeceğiz. Ankara Üniversitesi ailesi olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyor, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatan toprakları için canlarını feda eden kahraman şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

100. Yıla Özel Tarihi Karar

Rektör Ünüvar, daha sonra, Ankara Üniversitesi Senatosunun onayına sunulan karar metnini okudu.

“Ankara Üniversitesi, binlerce yıllık devlet geleneğinin son temsilcisi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk üniversitesi olarak, bugüne kadar yetiştirdiği yüzbinlerce mezunu ve mensubu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin her alanda yüceltilmesi için azimle çalışmaktadır. Ankara Üniversitesinin her bir ferdi, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yadigarı olan bir üniversitenin mensubu olma bilinciyle milletimizin ve devletimizin değerlerine yürekten bağlıdır.

Ankara Üniversitesi Senatosu, 13 Haziran 1946 tarih ve 4936 sayılı Üniversiteler Kanunu ile 18 Haziran 1946’da tüzel kişiliğe sahip olarak kurulma kararının alındığı bu tarihi binada, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını tamamladığı bugün, Ankara Üniversitesinin her bir ferdinin Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşatılması kararlılığını bir kez daha onurla teyit eder” ifadelerini yer verilen senato kararı oy birliğiyle kabul edildi.

Alkışlar eşliğinde sona eren toplantının ardından müzeyi gezen senato üyeleri, 2. TBMM Binası önünde anı fotoğrafları çektirerek bu tarihi anı ölümsüzleştirdi.

  
329 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın