• https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
  • https://www.instagram.com/necdetunuvar
  • https://www.youtube.com/channel/UCjxIt73RTZjCQlvxODKl-mQ
Rektör Ünüvar, Ankara Üniversitesinde Öğrenim Gören Filistinli Öğrencilerle Buluştu

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, farklı fakültelerde öğrenim gören ve birçoğu İsrail’in saldırıları nedeniyle ailesinden haber alamayan Filistinli öğrencilerle bir araya geldi.

Gazze’de 471 kişinin hayatını kaybettiği hastane saldırısının ardından alınan senato kararını farklı dillerde yayınlayarak Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere uluslararası kuruluşlara saldırıların durdurulması çağrısında bulunan Üniversite Yönetimi, farklı fakültelerde öğrenim gören Filistinli öğrencilerle öğle yemeğinde buluştu.

Yemekte söz alan öğrenciler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ile hastanenin bombalanmasına ilişkin duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Filistinli öğrenciler, İsrail’in saldırıları altında yaşam mücadelesi veren ailelerinden haber alamadıklarını, onların hayatından büyük endişe duyduklarını ifade etti.

Bazı öğrenciler, Gazze’deki elektrik ve internet kesintileri nedeniyle aileleriyle hiç iletişim kuramadıklarını, bazıları da savaşın başından beri sadece bir mesajla iletişim kurabildiklerini anlattı. Öğrenciler, saldırıların bir an önce durdurulması çağrısında bulundu.

Öğrencilere hitap eden Rektör Ünüvar da Ankara Üniversitesinde 127 Filistinli öğrencinin öğrenim gördüğünü aktardı.

Gazze’de yaşanan olayların yürekleri yaktığını belirten Ünüvar, en son 2 gün önce Gazze’deki hastaneye düzenlenen ve 471 Filistinlinin hayatını kaybettiği saldırının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Üniversite olarak konuyla ilgili aldıkları senato kararını hatırlatan Ünüvar, “Kararımızda, Ankara Üniversitesi olarak, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere irade ve sorumluluk sahibi tüm uluslararası kuruluşları saldırıların durdurulması ve kalıcı barışın sağlanması için göreve davet ettik. Senatomuz ayrıca üniversitemizde okuyan Filistinli öğrenciler için yardım kampanyası kararlaştırdı. Öğrencilerimizin büyük kısmı bırakın yardım almayı, ailesinden haber alamıyor” diye konuştu.

Özellikle ailesi Gazze’de yaşayan Filistinli öğrencilerin aileleriyle iletişim kuramadığını dile getiren Ünüvar, “Her insanın hayatı değerlidir. Oradaki insanların hayatının korunması son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Savaşın bir an önce sona ermesi dileğinde bulunan Rektör Ünüvar, “Biz daimi barışı savunuyoruz” dedi.

Program, yemeğe katılan öğrencilerle fotoğraf çektirilmesiyle sona erdi.

 

 

https://x.com/AnkaraUni/status/1715238333314433462?t=ZEZ1Z2gaKMXGyQXxbxgdVg&s=35

  
575 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın