• https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
  • https://www.instagram.com/necdetunuvar
  • https://www.youtube.com/channel/UCjxIt73RTZjCQlvxODKl-mQ
Ankara Üniversitesinin 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleşti

Ankara Üniversitesinin 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni gerçekleşti. TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un açış dersi ile başlayan törene Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Milletvekilleri, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemalettin Aydın, kaymakamlar, belediye başkanları, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Abdulkadir Noyan Konferans Salonunda gerçekleşen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim üyeleri tarafından sunulan mini müzik dinletisinin ardından açış konuşmasına geçildi. Ankara Üniversitesinin son bir yıl içerisinde yapmış olduğu önemli çalışmaları anlatan Rektör Ünüvar, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve Cumhuriyet tarihimizin en büyük felaketlerinden biri olan depremin yaralarını sarmak için gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahsetti. Cumhuriyetimizin 100’üncü yaşını kutlarken Ankara Üniversitesi olarak Ülkemizin, Milletimizin, bilimin ve insanlığın geleceği için daha çok üretme bilinciyle çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ettiklerini kaydeden Ünüvar, “300 bini aşkın mezunu bulunan ve Devletimizin Fikir Mutfağı olan Ankara Üniversitesi, ülkemiz için çok önemli isimleri yetiştirmiştir” dedi.

Ankara Üniversitesinin 5 bini aşan akademisyeni, 7 binin üzerinde idari çalışanı, 80 bine yakın ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencisi ile güçlü bir akademik kurum olarak yeni akademik yıla başlamanın heyecanını yaşadıklarını söyleyen Ünüvar, Ankara Üniversitesinin akademik ve idari yapılanmasının yanı sıra fiziki çalışmaları, ulusal ve uluslararası başarıları, iş birlikleri ve protokolleri, araştırma ve geliştirme faaliyetleri, toplumsal katkı, sosyal ve kültürel etkileşim ile kurum içi etkileşim çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirerek konuşmasını sonlandırdı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın ardından TBMM Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un açış dersi ile törene devam edildi.

Türkiye Cumhuriyetinin ilk resmi üniversitesi olan Ankara Üniversitesinin açılış programında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Ankara Üniversitesinin başarılarının ikinci asrın başlangıcında da artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

Köklerini geçmişinden alan ve umutla geleceğe yol almış bir topluluk olduğumuzu hatırlatan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Güçlü devlet güçlü milletle ortaya çıkacaktır. Bu da zenginliklerimizi tek elde tutarak değil, tüm millete mal etmekle mümkün olacaktır” dedi.

Birçok alanda gayretle çalışan ve önemli sonuçlar elde eden Türk Milletinin uluslararası bir maratonda yer alarak hedeflerine hızla ulaştığını kaydeden Başkan Kurtulmuş, tarih yazan aziz milletimizin tarihinden aldığı güçle geleceğe doğru hızla yürüdüğünü sözlerine ekledi.

Konuşmalarından ardından YÖK Engelsiz Üniversite Ödülleri ile Bilim, Sanat ve Teşvik Ödülleri verildi. Ardından Profesörlük kadrosuna yükselen öğretim üyelerine belgeleri TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve Rektör Ünüvar tarafından takdim edildi.

Anı fotoğrafının çekilmesi ile birlikte tören sona erdi.

  
92 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın