• https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
  • https://www.instagram.com/necdetunuvar
  • https://www.youtube.com/channel/UCjxIt73RTZjCQlvxODKl-mQ
Ankara Keçisi ve Tiftiği Ankara Üniversitesi ile Eski Günlerine Dönecek

Asırlar boyu bölgenin ekonomik gelişimine ve istihdamına öncülük etmiş bir sektör olan Ankara keçisi ve tiftiği yetiştiriciliğinin yeniden canlandırılması için Ankara Üniversitesi bünyesinde kurulan Ankara Keçisi ve Tiftiği Uygulama ve Araştırma Merkezi, Güdül ilçesinde, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın da katıldığı törenle açıldı.

Açılış öncesinde, Güdül Halk Eğitim Merkezinde, Ankara Üniversitesinin 612. Senato ve 1402. Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

YÖK Başkanı Özvar, Ankara Üniversitesi Senatosu ile Bir Araya Geldi

Senato üyeleri ile bir araya gelen YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ankara Üniversitesinin, Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olduğunu kaydetti.

Üniversite senatosunu Güdül’de toplama fikrinin çok anlamlı olduğunu ifade eden Özvar, “Üniversitemizin burada önemli bir uygulama ve araştırma merkezinin kuruluşuna irade sergiliyor olması, iradesini ortaya koyuyor olması ülkemiz açısından önemli bir gelişme” diye konuştu.

Üniversitelerin ülkelerin kalkınmasında, gelişmesinde muazzam bir rolü olduğunun altını çizen Özvar, “Ankara Üniversitesi de kuruluşundan itibaren ülkemizin iktisadi gelişmesine, kalkınmasına fevkalade önemli katkılarda bulunmuş bir üniversitedir. Sadece yetiştirdiği nitelikli öğrencileri ile değil, en az onun kadar bünyesinde barındırdığı, istihdam ettiği öğretim elemanlarının, bilim insanlarının gerek Türkiye’deki bilime gerek küresel ölçekte bilimsel faaliyetlere yaptığı katkılarıyla öne çıkan bir üniversitedir. Bu bakımdan çok anlamlı buluyorum” ifadelerini kullandı.

“Üniversite Bölgesel Kalkınma İş Birliği Bakımından Güzel Bir Örnek”

Ankara Üniversitesi Ankara Keçisi ve Tiftiği Uygulama ve Araştırma Merkezi ile ilçenin ve ilin kalkınmasına katkıda bulunulacağını aktaran Özvar, şöyle devam etti:

“Ankara keçisi ve tiftiği bu bölgenin, Ankara’nın asırlarca geçimine, ekonomik faaliyetine, istihdamına hizmet etmiş bir alan ve sektör. Dünyada da bu Ankara tiftiği gerek hammadde olarak gerek mamul mal olarak bütün dünyada talebi olan bir ürün. Biz Ankara Üniversitesi ile birlikte Güdül’de bu kadim, geleneksel sektörün geliştirilmesine çok daha ileri noktalara taşınmasında öncü bir rol oynayabileceğimizi düşünüyorum. Ankara keçisi ve tiftiği konusunda Ankara Üniversitesinde çok kıymetli çalışmaların da yapıldığını biliyoruz. Bu bölgede bu sektörün gelişmesine inşallah hep birlikte katkı vereceğiz. Üniversite bölgesel kalkınma iş birliği bakımından güzel bir örnek teşkil edebileceğine inancım tam.”

“Ankara Üniversitesi, Şehrin Her Tarafına Hizmet Etmeye Çalışan Bir Yükseköğretim Kurumu”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da Ankara Üniversitesinin şehrin her tarafına ya bir merkez ya bir okul ile hizmet etmeye çalışan bir yükseköğretim kurumu olduğuna dikkat çekerek, “Ankara Üniversitesi Senato Toplantısı’nı sadece senato salonunda değil, Ankara Üniversitesinin birimlerinin bulunduğu mekânlarda yapma gibi bir prensip edindik. Bugün Güdül’deyiz. Güdül’de bizim Ankara Üniversitesi ile ilişkili bir eğitim birimimiz yok ama YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’ın hem destekleri hem teşvikleri ile Güdül’de bugün önemli bir merkezi açmış olacağız. Ankara keçisi ve tiftiğiyle ilgili uygulama ve araştırma merkezimizi kurduk, bugün de açılışını yapacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından YÖK Başkanı Özvar ve Rektör Ünüvar, Ankara Üniversitesi Ankara Keçisi ve Tiftiği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevine atanan Prof. Dr. Gürsel Dellal’a belgesini verdi.

Ankara Keçisi ve Tiftiği Uygulama ve Araştırma Merkezi Açıldı

Daha sonra, Rektör Ünüvar tarafından YÖK Başkanı Özvar’a Ankara Üniversitesinin sembolü güneş kursu takdim edildi.

Toplantının ardından, merkezin açılışının yapılacağı alana geçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene; YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça, Ankara Milletvekilleri Lütfiye Selva Çam ve Zeynep Yıldız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Özden, Ayaş Kaymakamı Muharrem Eligül, Güdül Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Ankara Üniversitesi senato üyeleri ile Ankara keçisi yetiştiricileri katıldı.

Tören, Güdül Belediyesi Halk Oyunları Topluluğunun gösterisinin ardından açış konuşmalarıyla devam etti.

“Merkez, Ankara Keçisi ve Tiftiği Yetiştiriciliğine Dair Bilimsel Araştırmaları Yerine Getirecek”

YÖK Başkanı Özvar, Güdül ve çevresindeki ilçeler ile Ankara’nın tarih boyunca Ankara keçisi ve tiftiği ile ünlenmiş bir yöre olduğunu vurguladı.

Tarih boyunca “Ankara” dendiği zaman akla ilk gelen ürünün, ilk gelen sektörün tiftik ve Ankara keçisi olduğunu dile getiren Özvar, zaman içerisinde üretim azalsa da Güdül ve civarında pek çok çiftçinin Ankara keçisi yetiştirmeye devam ettiğini kaydetti.

YÖK olarak Ankara Üniversitesi bünyesinde gerek Ankara keçisinin yetiştirilmesi gerekse tiftiğin imalatı, işlenmesi ve bir ticari ürün haline gelmesinin bilimsel yöntemlerle ele alınarak bölgenin, ilçelerin ve ilin iktisadi kalkınmasına daha büyük katkı vermek adına böyle bir merkezin açılması konusunda irade ortaya koyduklarını ifade eden Özvar, “Bu konuda YÖK almış olduğu bir kararla Ankara Üniversitesinde bu merkezin açılmasına öncülük etmiş oldu. Bu merkez ne iş yapacak? Bu merkez öncelikle bölgemizde Ankara keçisi yetiştiriciliğine ve ondan elde edilen yünün işlenmesine dair her türlü bilimsel araştırmaları yerine getirecek ve sadece bu araştırmayla kalmayacak aynı zamanda örnek uygulamalar ile bu ürünün, yani yünün hammadde aşamasından mamul ürün haline gelene kadar her türlü üretim artışına yardımcı olacak uygulamaları hayata geçirecektir” dedi.

Ankara ve Güdül Tiftiğiyle Adından Söz Ettirecek

Üniversitelerin en önemli işlevlerinden bir tanesinin bölgesel kalkınmaya katkı vermesi olduğunun altını çizen Özvar, şunları kaydetti:

“Ankara Üniversitemiz, bilhassa Ankara ilinde ve mücavir ilçelerinde bunu açmış olduğu meslek yüksekokulları ve merkezleriyle yerine getirmektedir. Bugün Güdül’de biraz sonra açılışını gerçekleştireceğimiz Ankara Keçisi ve Tiftiği Uygulama ve Araştırma Merkezi ile inşallah keçi yetiştiriciliğine ve tiftiğin imalatına katkı sağlayacak bir oluşuma öncülük etmiş olacağız. Ankara Üniversitesinde bilhassa Ankara keçisi ve tiftiği üzerine uzmanlaşmış hocalarımız bölgede keçi yetiştiriciliği yapan, yün elde eden köylülerimizle, çiftçilerimizle beraber çalışacaklar. Ben inanıyorum ki bu uygulama ve araştırma merkezi bilhassa tarım ve hayvancılık konusunda örnek projelere öncülük edecektir. İnşallah yakın zamanda tiftik ürünüyle gerek Ankara’mız gerekse Güdül ve mücavir ilçelerimiz adından daha çok söz ettirecektir. Ben üniversite-sanayi, üniversite-ziraat ve hayvancılık iş birliğinin en güzel örnek olmasını temenni ediyorum. Bu merkezin kuruluşunda emeği geçen bütün paydaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Bundan sonra iş üniversitemizin uzmanlarına ve bölgede bu sektörde çalışan çiftçilerimize kalıyor. YÖK olarak biz bu merkezin işleyişi konusunda her türlü yardımı bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz.”

“Fikir ve İcraatı Buluşturmak Bizim En Temel Misyonumuz”

Rektör Ünüvar ise, Ankara Üniversitesinin misyonunun devletin fikir mutfağı olduğunu belirterek, “Yani fikir bizde, icraat devletimizde. Fikir ile icraatı buluşturmak bizim en temel misyonumuz. Ve Ankara’ya değer katan her şey bizim değerimizdir ve o değeri daha değerli hale getirmek de bizim en temel görevlerimizin başında gelir” diye konuştu.

Merkezin bölge için hayırlı olması temennisinde bulunan Ünüvar, “Ben inanıyorum ki bu merkez sadece Güdül’e değil, sadece Ankara’ya değil, Türkiye’ye de çok önemli değer katan bir ürüne dönüşecek” ifadelerini kullandı.

Törende, Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ve Lütfiye Selva Çam ile Güdül Kaymakamlığına vekalet eden Ayaş Kaymakamı Muharrem Eligül de birer konuşma yaptı.

Güdül Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın da Güdül Belediyesi olarak projenin peşinde olacaklarını, üzerlerine ne görev düşüyorsa yaparak bu işi geliştireceklerini kaydetti.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Gürsel Dellal da Ankara keçisi ve tiftiği ile merkezin kuruluş süreci ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

Açış konuşmalarının ardından YÖK Başkanı Özvar, Rektör Ünüvar ve Belediye Başkanı Yalçın, kepenek giyerek, merkezin açılış kurdelesini gezdi. Açılış programı, merkezin gezilmesi ve anı fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

Tarlada Domates Topladılar

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve beraberindekiler, Güdül’deki programın ardından Ayaş ilçesinde bulunan Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Araştırma ve Uygulama İstasyonu’na uğradı. Burada yapılan zirai faaliyetler hakkında Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar’dan bilgi alan Özvar ve Ünüvar, istasyonda çalışanlarla birlikte domates topladı.

  
112 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın