• https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
  • https://www.instagram.com/necdetunuvar
  • https://www.youtube.com/channel/UCjxIt73RTZjCQlvxODKl-mQ
Japonya Büyükelçisi Takahiko’dan Rektör Ünüvar’a Ziyaret

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Katsumata Takahiko, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ı ziyaret etti.

Geçtiğimiz temmuz ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubunu sunarak Ankara Büyükelçiliği görevine başlayan Takahiko, Ankara Üniversitesine ziyarette bulunarak, Rektör Ünüvar’la eğitim alanında yapılabilecek iş birliği imkânlarını görüştü.

Görüşmeye, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Yasemin Kepenekci, Prof. Dr. Orhan Çelik, Prof. Dr. Mustafa Fener, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar, Dış İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Oğuz Güngör, Asya-Pasifik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Merthan Dündar ile Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Can Erkin de katıldı.

İyi derecede Türkçe konuşan Büyükelçi Takahiko, Türkiye ile Japonya arasında uzun süredir devam eden üst düzey bir dostluk ilişkisi bulunduğunu söyledi. 1983 yılında, stajyer olduğu dönemde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde bir süre derslere girdiğini ifade eden Takahiko, “Üniversitenizden mezun olmadım ama Ankara Üniversitesini okumuş olduğum üniversite gibi hissediyorum” dedi.

Gelecek yıl Türkiye ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 100. yıl dönümü olacağını ifade eden Takahiko, bu süreçte Ankara Üniversitesinin de önemli rolünün olduğunu vurguladı. Takahiko, “Diplomatik ilişkilerimizde Ankara Üniversitesinin akademik bakından katkılarının fazla olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Takahiko, Ankara Üniversitesinin, Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı ile kalmayıp Japonya’daki pek çok üniversite ile iş birliği içerisinde bulunmasından da memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Büyükelçi Takahiko, Türkiye ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 100. yıl dönümü vesilesiyle Ankara Üniversitesi ile ortak etkinlikler planlama teklifinde de bulundu.

Rektör Ünüvar ise, iki ülke arasında hem ticari hem de sosyal anlamda çok köklü ve üst düzey ilişkiler bulunduğunu kaydetti. Türkiye-Japonya ilişkilerine Ankara Üniversitesinin de katkıda bulunduğunun altını çizen Ünüvar, “Türkiye’de Japon Dili ve Edebiyatı’nın en güçlü olduğu bölümlerden biri Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde. Çok da güçlü bir bölümümüz var. Dolayısıyla Türkiye ile Japonya ilişkisi ayrı, Japonca açısından Ankara Üniversitesi ile Japonya arasındaki ilişki ayrı bir değer katıyor” dedi.

Büyükelçi Takahiko, görüşme sonrası gerçekleşen hediye takdiminin ardından Ankara Üniversitesi Şeref Defteri’ni imzaladı.

Daha sonra anı fotoğrafı çektirildi.

 

  
64 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın