• https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
  • https://www.instagram.com/necdetunuvar
  • https://www.youtube.com/channel/UCjxIt73RTZjCQlvxODKl-mQ
AFAD’ın “Deprem Simülasyon Tırı” Ankara Üniversitesinde

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) “Deprem Simülasyon Tırı”nda, Ankara Üniversitesi çalışanları ve öğrencilerine deprem anında alınacak önlemler hakkında uygulamalı eğitim verildi.

Afet ve acil durum senaryolarına etkin bir şekilde hazırlıklı olabilmek amacıyla eğitim ve farkındalık faaliyetlerine önem veren Ankara Üniversitesinde, “Afete Hazır Üniversite” temasıyla, akademik ve idari personel ile öğrencilere yönelik deprem senaryosunu da içeren eğitim etkinliği düzenlendi.

Ankara Üniversitesi Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi öncülüğünde, Afet Gönüllüleri Öğrenci Topluluğu ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı iş birliğiyle hazırlanan etkinlik kapsamında, AFAD’ın “Deprem Simülasyon Tırı” Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi Güneş Meydanı’nda konuşlandırıldı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da etkinliğin gerçekleştirildiği alanı ziyaret ederek, Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Nehir Varol ve diğer ilgililerden bilgi aldı.

Deprem öncesi alınması gereken önlemler, deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenlerin AFAD eğitmenleri tarafından uygulamalı olarak anlatıldığı “Deprem Simülasyon Tırı”na binen Ünüvar, şiddetli bir deprem anını deneyimleyerek, çök-kapan-tutun hareketini gerçekleştirdi.

Daha sonra alanda kurulan stantları gezen Ünüvar, afet sonrası kurtarmanın nasıl yapılması gerektiğinin anlatıldığı tatbikatı izledi.

Erasmus programı ile Diş Hekimliği Fakültesine gelen yabancı öğrenciler de eğitime katılarak, “Deprem Simülasyon Tırı”nda gerçeğe en yakın deprem deneyimini yaşadı.

Etkinlikte Ankara Üniversitesi Mağara Araştırma Topluluğu üyeleri de halatla tırmanış gerçekleştirerek, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Rektör Ünüvar, ziyaret sonunda etkinliğe katılanlarla anı fotoğrafı çektirdi.

  
76 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın