• https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
  • https://www.instagram.com/necdetunuvar
  • https://www.youtube.com/channel/UCjxIt73RTZjCQlvxODKl-mQ
Ankara Üniversitesi Gambiya’ya Sağlık Alanında da Eğitim Desteği Sağlayacak

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın Gambiya Sağlık Bakanı Dr. Ahmadou Lamin Samateh ile görüşmesinde, Ankara Üniversitesinin Azerbaycanlı hastane yöneticilerine yönelik başlattığı ‘Hastane Yönetimi Eğitim Programı’nın Gambiyalı sağlık yöneticileri için de başlatılması kararlaştırıldı.

Rektör Ünüvar, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan başkanlığındaki heyetle birlikte Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow’a yaptığı ziyarette gündeme gelen konuları görüşmek üzere, Gambiya programının son gününde Sağlık Bakanı Dr. Ahmadou Lamin Samateh ile bir araya geldi. Ziyarette, Gambiya’daki anne-bebek ölüm oranlarının asgari seviyeye düşürülmesi ve hastane yöneticilerinin eğitimi başta olmak üzere Ankara Üniversitesinin Gambiya için verebileceği eğitim destekleri görüşüldü.

Bakan Samateh, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonuyla sağlık alanında önemli başarılar elde ettiğini belirterek, “Türkiye’yi örnek almak istiyoruz. Biz de yapabiliriz. Türkiye’nin stratejisi başarılı oldu Allah’ın yardımıyla ve sizin gibi çalışkan insanların sayesinde. Biz de Gambiya için bunu istiyoruz. Bunun hiç kolay olmayacağını biliyoruz ama sizin de desteğinizle bu amacımıza ulaşabiliriz” dedi.

Rektör Ünüvar da Ankara Üniversitesinin sağlık, sosyal bilimler, fen-mühendislik ve ziraat alanında çok güçlü bir üniversite olduğunu belirerek, “İstiyorum ki Ankara Üniversitesinin sağlık alanındaki güçlü potansiyelini kullanarak, Gambiya’nın özellikle sağlık göstergelerini iyileştirme noktasında bir iş birliği yapalım” ifadelerini kullandı.

Ünüvar, Ankara Üniversitesince Azerbaycanlı hastane yöneticilerine yönelik sürdürülen ‘Hastane Yönetimi Eğitim Programı’na da atıfta bulunarak, Azerbaycan’dan gelen sağlık yöneticilerine TİKA’nın desteğiyle belli bir süre eğitim verdiklerini, bu programı Gambiya için de uygulayabileceklerini kaydetti.

Sağlık Bakanı Samateh ile görüşmesinin ardından Türkiye Maarif Vakfı Okulları’nın başkent Banjul’daki okulunu ziyaret eden Rektör Ünüvar, ülke temsilcisi İbrahim Sert, Okul Müdürü Sehar Tahseen Sert ve Türkçe öğretmeni Halil İbrahim Karataş’tan bilgi aldı. Ünüvar, TİKA’yı da ziyaret ederek, Banjul TİKA Koordinatörü Şule Bayar’dan kurumun Gambiya’daki faaliyetlerini dinledi.

  
50 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın