• https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
  • https://www.instagram.com/necdetunuvar
  • https://www.youtube.com/channel/UCjxIt73RTZjCQlvxODKl-mQ
Ankara Üniversitesi ile Ankaragücü’nden “Sürdürülebilir Çevre” Protokolü

Ankara Üniversitesi ile Süper Lig ekiplerinden MKE Ankaragücü, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmak, yeşil kalkınma ve sürdürülebilir bir çevre için iş birliği protokolü imzaladı.

Protokol imza töreni, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yasemin Kepenekci, Genel Sekreter Ömer Nadir Soylu ve akademisyenler ile MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca ve diğer kulüp yöneticilerin katılımıyla Eryaman Stadı’nda gerçekleştirildi.

“Sürdür Ankara” sloganı ile hayata geçirilen iş birliği protokolüyle Türkiye’de de etkisini gösteren iklim kriziyle mücadele edilmesi hedefleniyor.

Kulüp Başkanı Koca, imza töreninde yaptığı konuşmada, iklim değişikliği konusunda önceden alınması gereken önlemler alınmadığı için bugün bütün dünyanın iklimsel sıkıntıları yaşadığını ifade etti.

Bu sürecin önlenmesinde en önemli aktörlerden olan üniversiteler ve bilim insanlarının çabaları dikkate alınmadığı için sonucun bu hale geldiğini aktaran Koca, “Sağ olsun Ankara Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve ekibinin bir farkındalık oluşturmak için fikirleri oldu. Özellikle şehrin en önemli iki markası MKE Ankaragücü ve Ankara Üniversitesi, iş birliği yaparak insanlığın en önemli sorununa dikkati çekmek için çalışma yaptı” diye konuştu.

Takım olarak geçen yıl birçok maçta geri dönüşüme yüzde yüz uygun forma giydiklerini anımsatan Koca, “Geçen yıl yaptığımız geri dönüşüm formaları bir motivasyon oluşturdu. Hocamıza ve ekibine gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

“Sürdürülebilir Kalkınma Çerçevesinde Yeni Adımlar Atıyoruz”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da günümüzde en çok konuşulan konuların başında küresel ısınma ve iklim değişikliğinin geldiğine dikkat çekerek, iklim değişikliğiyle mücadelenin, toplumun tüm kesimlerini içine alacak şekilde yapılabilirse başarıya ulaşılabilecek bir iş olduğunu vurguladı.

Ankaragücü Kulübü ile Ankara Üniversitesi arasında çok yakın bir iş birliği olduğunun altını çizen Ünüvar, “MKE Ankaragücü’nü Ankara’nın önemli bir markası olarak görüyoruz ve başarılarıyla gurur duyuyoruz. İnşallah bu sene de önemli başarılara imza atmasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Ünüvar, iklim değişikliğiyle karşı karşıya kalan dünyada herkesin üzerine önemli görevler düştüğünü belirterek, “Bu protokolle hem iklim değişikliğinin getirdiği sorunlara dikkat çekeceğiz hem de aktif girişimlerde bulunmak adına adımlar atacağız. Geçtiğimiz yıl son derece çevreci bir formayla Ankaragücü mücadele etti, bununla gurur duyuyoruz. Sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde yeni adımlar atıyoruz. Bu protokolün Ankaragücü’nü sosyal sorumluluk anlamında da ülkemizin öncü kulüpleri arasında yapacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Başkan Koca ve Rektör Ünüvar, protokol metnini imzaladı.

İmzaların atılmasının ardından Kulüp Başkanı Koca, Rektör Ünüvar’a, üzerinde ismi yazılı olan Ankaragücü forması hediye ederken, Ünüvar da Koca’ya Ankara Üniversitesinin simgesi Güneş Kursu plaketi hediye etti.

İmza töreni, sahada çekilen anı fotoğrafıyla sona erdi.

  
90 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın