• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
Ankara Hukuk’un Gurur Günü

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, hukuk fakültesinden mezun olarak mesleğe ilk adımı atan genç hukukçulara, kendilerine ve ülkelerine güvenmeleri tavsiyesinde bulunarak, “Ülkenizin kıymetini bilin ve bu vatana ait olmanın, bu millete mensup olmanın büyük onurunu ve haklı gururunu her yerde, her zaman yaşayın” dedi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 2021-2022 Akademik Yılı mezunlarını, Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi Güneş Meydanı’ndan yeni hayatlarına uğurladı.

Ailelerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen törene; Yargıtay Başkanı Akarca’nın yanı sıra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Ramiz Erinç Sağkan, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Üyeleri Vedat Ali Tektaş ve Uğur Kızılca, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça, Yargıtay Daire Başkanı İbrahim Pektaş, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, Türkiye Noterler Birliği Başkan Yardımcısı Fulya Uysal Güler, Ankara Barosu Başkanı Mehmet Eren Turan, rektör yardımcıları, dekanlar ve akademisyenler katıldı.

Tören, mezunların tören alanındaki yerlerini almalarının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“Ankara Üniversitesi Olmak Ayrıcalıktır”

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, törende yaptığı konuşmada, 13 yıldır bulunduğu Ankara’da ilk kez bir üniversitenin mezuniyet törenine katılma fırsatı bulduğunu ifade etti. Neredeyse Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt köklü bir çınar olan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin, birçok devlet adamı; hakim, savcı, Yargıtay mensubu, Danıştay mensubu, avukat, noter ve bürokrat yetiştiren çok önemli bir kurum olduğunu belirten Akarca, “Ankara Üniversitesi mezunu olmak gerçekten bir ayrıcalıktır” dedi.

Hukukçu olmanın, Türk milletine ve insanlığa her alanda hizmet etmenin en önemli yollarından biri olduğunu vurgulayan Akarca, “Mezun olan arkadaşlarım geleceklerinden endişe etmesinler. Yarın avukat, hâkim, savcı, noter, serbest meslek sahibi, şirket sahibi, iş sahibi, kaymakam ya da mülki idare sınıfında, kısacası hayatın ortasında, devletin ve milletin hizmetinde her alanda hizmet edeceksiniz. Kendinize güvenin, geleceğinize güvenin, ülkenize güvenin, milletinize güvenin, devletinize güvenin. Hiçbir gelecek endişesi taşımayın lütfen. ‘Yarın iş bulur muyum, bulamaz mıyım?’ Önemli olan kaliteli insan olmak, kaliteli hukukçu olmak” diye konuştu.

“Ülkenizin Kıymetini Bilin”

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan hukukçuların büyük emeklerle yetiştirildiğini ifade eden Akarca, “Bunda hocalarımızın çok büyük emekleri oldu. Pandemi sürecine rağmen sizlerle irtibatlarını koparmadılar. Ve sizlerin iyi yetişmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiler. Kıymetli hocalarımıza bu anlamda teşekkür ediyorum” dedi.

Akarca, mezunları tebrik ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sevgili mezunlar, ailelerinizin kıymetini bilin, arkadaşlarınızın kıymetini bilin, dostlarınızın kıymetini bilin, ülkenizin kıymetini bilin ve bu vatana ait olmanın, bu millete mensup olmanın büyük onurunu ve haklı gururunu her yerde, her zaman yaşayın lütfen. Sizleri tebrik ediyorum. Hayat yolunda sizlere başarılar diliyorum.”

“Ön Lisans, Lisans ve Lisans Üstü Eğitimde Türkiye’nin Amiral Gemisi”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da Cumhuriyetin ilk üniversitesi olan Ankara Üniversitesinin hem ön lisans hem lisans hem de lisans üstü eğitimde Türkiye’nin amiral gemisi konumunda olduğunu kaydetti.

Hukuk Fakültesi mezuniyet töreninin, bu yıl yaptıkları son mezuniyet töreni olduğunu aktaran Ünüvar, “Hukuk fakültemizin mezuniyetini en son yapıyoruz ama her işin başı hukuk. Adalet hava kadar, su kadar önemli” ifadelerini kullandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin açılış töreninde sarf ettiği “Cumhuriyetin müeyyidesi olacak bu müessesenin küşadında hissettiğim saadeti hiçbir teşebbüste duymadım” sözünü de anımsatan Ünüvar, “Bu ifade, bize de çok önemli bir görev ve misyon yükleyen bir ifade. Dolayısıyla Hukuk Fakültesini de biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olarak görüyor ve gözümüz gibi bakıyoruz” diye konuştu.

Ünüvar, konuşmasının devamında, mezunlara meslek hayatlarında başarılar diledi.

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özen ise, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin, Cumhuriyetin niteliklerine, hukukun üstünlüğüne, devletin ve milletin üstün yararına inanan vatansever hukukçular yetiştirdiğini ve yetiştirmeye de devam edeceğini belirtti. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin, Türkiye’de yüzde 100 İngilizce lisans hukuk programını açan ilk hukuk fakültesi olduğunun da altını çizen Özen, Ankara Hukuklu olmanın, Ankara Hukuk’tan mezun olmanın bir onur ve ayrıcalık olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından, Yargıtay Bakanı Akarca, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, Rektör Ünüvar ve Dekan Özen, dereceye girenlere mezuniyet belgeleri ile hediyelerini verdi.

Tören, fakülte birincisi Fırat Girgin’in mezunlar adına yaptığı konuşmayla devam etti.

Daha sonra sahneye çıkarak hocaların elinden diplomalarını alan mezunlar, anı fotoğrafı çektirdi.

Mezunlar, tören sonunda keplerini havaya fırlatarak mezuniyet sevincini doyasıya yaşadı.

 

  
43 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın