• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
Bosna Hersek Büyükelçisi’nden Ankara Üniversitesine Ziyaret

Bosna Hersek’in Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç, Ankara Üniversitesi bünyesinde Boşnakça eğitimi verilen bir bölüm açılmasının, iki ülke ilişkilerine ciddi katkılar sağlayabileceğini söyledi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ı ziyaret eden Büyükelçi Alagiç, Türkiye ile Bosna Hersek arasında çok güzel bir ilişki bulunduğunu vurguladı. Ülkelerin yöneticileri arasında genelde siyasi ve ticari konuların görüşüldüğünü, bu görüşmelerde eğitimin gölgede kaldığını düşündüğünü ifade eden Büyükelçi Alagiç, “Bosna Hersek’te bulunan iki üniversitemizin Ankara Üniversitesi ile verimli ve güzel bir iş birliği var. Bu iş birliği protokollerinin yenilenmesini, iş birliğimizin devam etmesini istiyoruz. Biz bu konuda elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız” dedi.

Bosna Hersek’teki devlet üniversitelerinde Türk dili ve edebiyatının okutulduğunu dile getiren Büyükelçi Alagiç, Ankara Üniversitesinde de Boşnakça bölümünün açılmasının çok anlamlı ve faydalı olacağını kaydetti.

Ayrıca, şu anda Boşnakça profesyonel simultane tercüman eğitimi veren bir programın da bulunmadığına dikkat çeken Büyükelçi Alagiç, “Böyle bir programa çok fazla ihtiyacımız var. Bosna Hersek’te bulunan Türkiye Mezunlar Derneği ile birlikte böyle bir proje gerçekleştirmek istiyoruz. Çünkü birçok genç geçimini sağlamak için tercümanlık yapıyor, ancak profesyonel değiller. Onlar için böyle bir program açsak çok çok faydalı olur. Hem bu projenin hem de Boşnakça bölümü açılmasının iki ülke ilişkilerine ciddi katkılar sağlayabileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da Bosna Hersek’in Türkiye için vazgeçilmez bir ülke olduğunu belirterek, “Ticari ilişkiler, sosyal ilişkiler bunların hepsi değerli ama asıl gönül ilişkisi çok daha önemli. Bosna Hersek bizim gönlümüzde mutena bir yere sahip. Bosna Hersek için yapılan her bir faaliyeti kendi vatandaşımız için yapmış gibi değerlendiriyoruz” dedi.

Rektör Ünüvar, Ankara Üniversitesi ile Saraybosna ve Zenica üniversiteleri arasındaki protokolleri yenilemekten memnuniyet duyacaklarını da sözlerine ekledi.

  
7 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın