• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
Türk Halk Bilimci Prof. Dr. İlhan Başgöz’ü DTCF’den Ebediyete Uğurladık

Üniversitemiz Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinin ilk öğrencilerinden, dünyaca ünlü Türk Halk Bilimci Prof. Dr. İlhan Başgöz, 15 Nisan 2021 tarihinde Üniversitemiz Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde düzenlenen törenle ebedi aleme uğurlandı. Törene Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile birlikte üniversitemiz yönetimi, öğretim elemanları, Başgöz’ün öğrencileri, sevenleri ve yakınları katıldı.

 

 

Törende bir konuşma yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Rektör olarak atandıktan sonra, Üniversitenin açılış töreninde açılış dersini vermesi için Prof. Dr. İlhan Başgöz’ü, ABD’den Türkiye’ye getirtmek istediğini ancak sağlığı elvermediği için bunu gerçekleşemediğini, Prof. Dr. İlhan Başgöz’ün daha sonra Sağlık Bakanlığının ambulans uçağıyla 5 Ocak 2021’de Türkiye’ye getirilerek tedavi altına alındığını belirtti.

Rektör Ünüvar sözlerine şöyle devam etti: “Emin olun hocamızı buraya getirtemeseydik, onu anmak adına böyle bir töreni yapmaya gücümüz, kudretimiz, enerjimiz olmazdı. Hamdolsun hocamızı bu topraklara yeniden getirmenin bahtiyarlığı içindeyiz. Bu topraklardan farklı gerekçelerle kopmuş bir hocamızdı. Bu kopuş, onun belki de dünya çapında bir otorite olmasını sağlayan bir unsurdu. Çok sevdiği bu topraklarda defnedilmek istiyordu. Allah ona o arzusunu yerine getirmeyi nasip etti.”

 

 

Rektör Ünüvar: “Başgöz Hoca Eserleriyle Yaşamaya Devam Edecek”

İnsanların, eserlerinden daha kısa yaşadığını da belirten Prof. Dr. Necdet Ünüvar,

Prof. Dr. İlhan Başgöz’ün eserlerinin yüzlerce yıl yaşamaya devam edeceğini söyledi. Başgöz Hoca’nın isminin DTCF’deki alanlardan bir yere verilerek yaşatılması gerektiğini söyleyen Rektör Ünüvar, Prof. Dr. İlhan Başgöz’e Allah’tan rahmet, yakınlarına, ailesine ve milletimize baş sağlığı dileyerek konuşmasını tamamladı.

 

 

Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Dekan Prof. Dr. Levent Kayapınar da törende bir konuşma yaptı. Dekan Kayapınar, Başgöz Hoca’yı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıklarını anlatarak, Prof. Dr. İlhan Başgöz’ün, Köroğlu’nu, Karacaoğlan’ı, Nasrettin Hoca’yı ve Yunus Emre’yi yeni nesillere tanıttığını sözlerine ekledi.

Prof. Dr. İlhan Başgöz, Kocatepe Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Ankara Cebeci Asri Mezarlığına defnedildi.

  
24 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın