• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
“Mili Mücadele’nin 100. Yılı: 1921 Siyasi ve Askeri Gelişmeler” Konulu Uluslararası Sempozyumun Protokolü İmzalandı

Ankara Üniversitesi, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı ve Haymana Belediyesi tarafından 11-12 Eylül 2021 tarihleri arasında ortaklaşa düzenlenmesi planlanan “Mili Mücadele’nin 100. Yılı: 1921 Siyasi ve Askeri Gelişmeler” konulu uluslararası sempozyumun iş birliği protokolü 1 Nisan 2021 tarihinde Üniversitemiz Yönetim Kurulu Salonunda imzalandı.

İmza törenine Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç ve Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan katıldı.

 

Rektör Ünüvar: “Ankara Üniversitesi olarak her türlü bilimsel çalışmaya destek vermeye devam edeceğiz”

Yapılması planlanan sempozyum ile ilgili bilgi veren Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Haymana İlçesi’nin Milli Mücadele için çok önemli bir yer olduğunu, Ankara Üniversitesinin de Milli Mücadele ruhunu en iyi yansıtan üniversitelerin başında geldiğini söyledi. Rektör Ünüvar, Ankara Üniversitesi bünyesinde alanında çok güçlü Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, değişik fakülteler ile araştırma uygulama merkezlerinin de bulunduğunu belirterek Ankara Üniversitesi olarak çok sayıda bilimsel etkinliğine destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini vurguladı. Milli Mücadeleyi günümüzde de canlı ve diri tutmamız gerektiğini ifade eden Rektör Ünüvar, “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu ülke için canını feda etmiş bütün şehitlerimizi, gazilerimizi ve tüm ecdadımızı rahmetle yad ediyorum” dedi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu konuşmasında Milli Mücadele’nin 100. Yılını çok önemsediklerini belirterek, yapılması planlanan bu sempozyumun içerisinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut ise konuşmasında Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki 10 bine yakın şehidimizin 5 bin 713’ünün Haymana topraklarında şehit edildiğini ve bu şehitlerimizin 4 bine yakınının şehitliklerinin tespit edildiğini ve anıt mezarlar yapıldığını söyledi. Her yıl farklı bir konu belirleyerek Haymana’da Ankara Üniversitesi ile birlikte bu sempozyumu yaptıklarını hatırlatan Başkan Turgut, sempozyumun yapılmasına her zaman destek veren Ankara Üniversitesine teşekkür etti.

Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Temuçin Faik Ertan da 2011 yılından beri yaptıkları Haymana Sempozyumlarının aynı zamanda Milli Mücadele’nin 100. yılına hazırlık olduğunu belirterek desteklerinden dolayı Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’a, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Adnan Sofuoğlu’na, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut’a ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç’a teşekkür etti.

 

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç ise konuşmasında Milli Mücadele’nin 100. Yılı nedeniyle gerçekleştirilecek olan sempozyumun yakın tarihimizi daha yakından tanımak için de bir fırsat sunacağını belirterek sempozyumu yayın haline getirmenin de önemli olacağını sözlerine ekledi.  

  
11 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın