• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
Üniversitemizden Hakkâri Üniversitesine Ziyaret

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hayata geçirilen ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020-2021 yılı Yükseköğretim Yılı Açılış Töreni’nde ilk kez kamuoyu ile paylaştığı “YÖK-Anadolu Projesi” kapsamında Üniversitemiz ile Ağrı İbrahim Çeçen ve Hakkâri Üniversitesi eşleşmişti. Bu kapsamda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve beraberindeki heyet ilk ziyareti Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesine ikinci ziyareti ise 26 Mart 2021 tarihinde Hakkâri Üniversitesine gerçekleştirdi.

 

 

Hakkâri ziyareti öncesinde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile birlikte Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ercan Bayazıtlı, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Çelik ve Rektör Danışmanı Ümmet Artuç, Üniversitemiz Hukuk Fakültesi mezunu Van Valisi ve Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’yi ziyaret ederek karşılıklı istişarelerde bulundular.

Üniversitemizden Hakkâri Üniversitesine Destek

Van ziyaretlerinin ardından Üniversitemiz heyeti Üniversitemiz Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunu Hakkâri Valisi ve Belediye Başkanı İdris Akbıyık’ı ve Hakkâri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş’i ziyaret etti. Karşılıklı fikir alışverişinin yapıldığı ziyaret sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşma yapan Hakkâri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve beraberindeki heyetin yapmış olduğu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Rektör Pakiş, bu proje kapsamında Hakkâri Üniversitesindeki bazı derslerin Ankara Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından verileceğini, Hakkâri Üniversitesi öğrencilerinin de Ankara Üniversitesinden bazı dersleri alabileceklerini vurguladı. Üniversitenin gelişim süreci ile ilgili de bilgi veren Rektör Pakiş, Hakkâri Üniversitesinin hızla geliştiğini sözlerine ekledi.

 

Rektör Ünüvar: “YÖK Anadolu Projesi Başarılı Bir Şekilde Gerçekleştiriliyor”

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar konuşmasına Hakkâri’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Hakkâri’nin Türkiye’nin en önemli şehirlerinden birisi olduğunu anlatan Rektör Ünüvar, Ankara Üniversitesi olarak Hakkâri Üniversitesi ile iş birliği içinde olmaktan çok memnun olduklarını ifade etti. Rektör Ünüvar, YÖK Anadolu Projesinin Cumhurbaşkanımız tarafından çok önemsenen YÖK Başkanımız tarafından ise çok benimsenen bir proje olduğunu belirtti. Proje kapsamında kıdemli üniversiteler ile 2006 yılından sonra kurulan genç üniversitelerin eşleştirildiğini kaydeden Rektör Ünüvar, proje ile bilimsel iş birliğinin sağlanacağını vurguladı.

 

Rektör Ünüvar: “Bu yıl 75. Yılımızı Kutlayacağız”

Ankara Üniversitesinin 1946 yılında Cumhuriyet döneminde kurulan ilk üniversite olduğunu anlatan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar,  Ankara Üniversitesi bünyesinde 19 fakülte, 14 enstitü, 12 meslek yüksekokulu, 43 araştırma ve uygulama merkezi, Antalya, İzmir, Bursa, Eskişehir, Çankırı, Kastamonu gibi illerde tesisleri olan büyük bir üniversite olduklarını söyledi. Rektör Ünüvar konuşmasına şöyle devam etti:  “YÖK Anadolu Projesi ile kalbimizin bir parçasını Ağrı’ya bir parçasını da Hakkâri’ye ayırdık. Dolayısıyla sürekli etkileşim halinde olduğumuz il sayısı da 8’den 10’a çıkmış oldu. Bu durumdan da çok mutluyuz. Biz Ankara Üniversitesi olarak bu proje içinde yer almaktan dolayı çok heyecanlıyız. Ağrı ve Hakkâri Üniversiteleri ile iş birliği yapmış olmaktan çok memnunuz. Hakkâri Üniversitesinin değerli öğrencilerine ders veren hocalarımızın da hepinize ayrı ayrı selamları ve Hakkâri’ye saygıları var.”

 

Ünüvar: “Türkiye’nin Her Noktasına Hizmet Etmek İçin Hazırız”

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Ankara Üniversitesi olarak Türkiye’nin her noktasına hizmet etmek için hazır olduklarını vurgulayarak Hakkâri Üniversitesi ile böyle bir iş birliği içinde önemli işler yapabileceklerini söyledi. Rektör Ünüvar, misafirperverliklerinden dolayı Hakkâri Valisi ve Belediye Başkanı İdris Akbıyık’a, Hakkâri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş ve Hakkâri Üniversitesinin değerli öğretim elemanlarına teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Basın toplantısının ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve beraberindeki heyet Hakkâri Üniversitesi dekan ve dekan yardımcılarının katıldığı bir toplantıya katılarak üniversitenin gelişimi ile ilgili fikir alışverişinde bulundular.

Hakkâri ziyareti 27 Mart 2021 tarihinde Hakkâri şehir gezisi ve Hakkâri Üniversitesinin değişik birimlerinde yapılan incelemeler ile son buldu.

 

  
12 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın