• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
Ünüvar: Pozantı, Kurtuluş Savaşı meşalesinin yakıldığı yerdir
Ünüvar: “Pozantı, Kurtuluş Savaşı meşalesinin yakıldığı yerdir”
 
AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Pozantı’nın, Kurtuluş Savaşı meşalesinin yakıldığı ilk yerlerden biri olduğunu belirterek, “Kahraman hemşehrilerimiz, henüz düzenli ordunun dahi olmadığı bir ortamda, düşman postalını vatan topraklarından kendi gayretleri ile temizlemiştir” dedi.
Ünüvar, Pozantı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Ünüvar, mesajında, tarih boyunca birçok milletin konup göçtüğü eski Pendosis şehri kalıntılarının üzerine kurulmuş olan Pozantı’nın, coğrafi konumundan dolayı her dönem stratejik bir yerleşim yeri olduğunu vurguladı.
Pozantı ilçesinin, Adana’nın Orta Anadolu’ya açılan kapısı olduğunu kaydeden Ünüvar, şöyle devam etti:
“İşgalci devletler de bunun farkında oldukları için Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra ilk işgal edilen yerlerden birisi olmuştur. Bu işgaller sırasında Adana ve Pozantı civarına önce İngilizler gelmişse de daha sonra kendi aralarında yapmış oldukları görüşmeler sırasında bu bölge Fransızlara bırakılmıştır. Ancak tarihin hiçbir döneminde esaret altında yaşamamış olan aziz milletimiz, işgal altındaki vatan topraklarını canı pahasına korumuş, milli ve manevi değerlerinden asla ödün vermemiştir. Pozantı, Kurtuluş Savaşı meşalesinin yakıldığı ilk yerlerden birisi olmuştur. Henüz düzenli ordunun dahi olmadığı bir ortamda, kahraman Adanalı ve Pozantılı hemşerilerimiz, düşman postalını vatan toprağından kendi gayretleri ile kovmayı başarmıştır.”
Yaklaşık bir asır önce Milli Mücadele’yi zaferle taçlandıran kahraman Türk milletinin, bugün de bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne kasteden mihraklara karşı birlik ve beraberlik içerisinde mücadele verdiğinin altını çizen Ünüvar, “25 Mayıs Pozantı’nın Kurtuluş Günü vesilesiyle vatanın her bir karış toprağı için canını feda eden bütün kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyor, Pozantı’nın bu gurur gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı.
  
780 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın