• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
FEKE’NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YILI KUTLU OLSUN
FEKE’NİN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 98. YILI KUTLU OLSUN
 
Tarihi M.Ö 16. Yüzyıla kadar uzanan Feke’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yılı kutlu olsun.

Tarihteki adı “Vahke” olan Feke sahip olduğu stratejik konumdan dolayı M.Ö. 16. Yüzyıldan itibaren birçok kavim ve devlete ev sahipliği yapmıştır.
Torosların İncisi Feke ilçemiz milli mücadele döneminde Fransızlara karşı göstermiş oluğu kahramanlıkları ile tarihteki işgalci güçlere verilen mücadelelerde kendi mücadelesini büyük fedakârlıklarla vermiştir.

I. Dünya Savaşı sırasında Fransızların Maraş, Antep ve Adana’yı işgaliyle birlikte Kozan’ın da işgal edilmesiyle 1919 yılında Feke de işgal edilmiştir.
Bölgede yaşayan Ermeniler buralarda bulunan Türklere, Fransızların tahrikiyle akla hayale gelmedik işkenceler yapmaya ve işgal hareketine başlamışlardır.
 
Ermeni vahşeti kısa zamanda milli bir ayaklanmaya neden olmuş, kahraman ecdadımız bu vahşeti sonlandırmak için harekete geçmiştir. Ermenilerin bu hareketlerini önlemek için Kaymakam Şeref Bey ile şehrin ileri gelenlerini halkı silahlandırarak bunlarla mücadeleyi başlatmıştır. Milletimizin bağımsızlığına olan tutkusu, yurdun dört bir yanında olduğu gibi Feke’de tezahür etmiş, 1920 yılının Mart ayının 22’sinde Arap Ali kumandasındaki kuvvetlerin Feke'ye girmesiyle son bulmuştur.

Milletimizin bir daha o karanlık günleri yaşamaması dileğiyle tüm hemşerilerimin Kurtuluş gününü tebrik ediyor, kurtuluş yolunda canlarını seve seve feda eden şehitlerimize ve Gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR
AK Parti Adana Milletvekili
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
489 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın