• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
Ünüvar’dan Dünya Kanser Günü mesajı
Ünüvar’dan “Dünya Kanser Günü” mesajı
AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar:
“Kanserlerin en az üçte biri önlenebilir”
 
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, kanser ile mücadelenin, bütün dünya ülkelerinin üzerinde ortak çalışması gereken bir konu olduğunu belirtti.
Ünüvar, “4 Şubat Dünya Kanser Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, kanserin, çağın en korkunç hastalıklarından birisi olduğunu ifade etti. Kanserin, dünya ülkeleri ve ülkemizde bilinen ölüm sebepleri arasında kardiyolojik rahatsızlıklardan hemen sonra geldiğini vurgulayan Ünüvar, “Fakat kanserden korunma ve kurtulma hususunda insanlar biraz bilinçli olsalar, o kadar korkulacak bir hastalık olmadığı görülür” dedi.
Kanser konusunda farkındalığı ve bilinç düzeyini artırmak, kansere karşı mücadelede doğru bilgilerin herkese ulaşmasını sağlamak amacıyla her yıl 4 Şubat’ta dünya genelinde çeşitli etkinliklerin düzenlendiğine dikkat çeken Ünüvar, mesajında, “Kanser, değişik organlarda hücrelerin kontrolsüz çoğalmasından oluşan, klinik görünümü, tedavisi ve yaklaşımı birbirinden farklı olan bir hastalıklar grubudur. Yüzde 90 oranında çevresel, yüzde 10 oranında ise genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Çevresel faktörler arasında da tütün, obezite, sağlıksız beslenme, aşırı tuz kullanımı, alkol ve enfeksiyöz hastalıklar en önemli faktörler arasındadır. Dünya genelinde kanserlerin en az üçte biri önlenebilir, bir diğer üçte biri ise taramalar ile erken teşhis edili,p tedavi edilebilir” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin Ulusal Kanser Kontrol Programı’nı dünya genelinde ilk başlatan ülkeler arasında yer aldığına işaret eden Ünüvar, mesajında şunları kaydetti:
“Kanser ile mücadele, bütün dünya ülkelerinin üzerinde ortak çalışması gereken bir konudur. Ülkemizde bu kapsamda, kanserle mücadele eden ve ağır tedaviler alan hastaları rahat ettirebilmek, her türlü ihtiyacını karşılayabilmek, fiziksel, ruhsal ve psikososyal yönden destek olabilmek amacıyla hayata geçirilen palyatif bakım üniteleri yurt genelinde yaygınlaştırılmaktadır. Türkiye’de uluslararası standartlara göre uygulanan tedavilere bütün vatandaşlarımız kolayca ve ücret ödemeden ulaşabilmektedir. Toplum tabanlı kanser taramaları için; 81 ilde en az bir tane ve 28 adet mobil olmak üzere toplam 208 KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) bulunmaktadır. Bunlara ek olarak son yıllarda toplum sağlığı merkezleri, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri ile aile hekimlikleri taramalara büyük destek vermektedirler.”
Mesajında kanserle ilgili bazı istatistiklere de yer veren Ünüvar, şöyle devam etti:
“Kanser, beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır. Dünyada her yıl 14 milyon kişinin yakalandığı ve 8,2 milyon kişinin ölümüne sebep olan kanser; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkilemektedir. Kanserde benzer seyir devam ettiği takdirde, 2030 yılında 22 milyon yeni vaka ortaya çıkması beklenmektedir. Ülkemize baktığımızda ise; yılda 163 bin 500 civarında yeni kanser vakası teşhis edilmektedir. Bu da günde yaklaşık 450 kişiye kanser teşhisi konulması anlamına gelmektedir. Ayrıca, Türkiye’de görülmekte olan kanserin sıklığı Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika gibi gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelere göre daha düşüktür. 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde, tüm insanlığın, kanserin yok edildiği bir dünyada yaşaması dileğiyle herkese sağlıklı bir ömür diliyorum.”
  
349 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın