• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
“Bilim ve Teknoloji Haftası” Kutlama Mesajı

“Bilim ve Teknoloji Haftası” Kutlama Mesajı

Bilim ve teknolojinin önemini vurgulamak ve bilimsel düşünme yeteneğini haiz nesiller yetiştirmek hedefiyle, 1998 yılından bu yana okullarda her yıl 8-14 Mart günleri “Bilim ve Teknoloji Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Toplumların refahını ve ülkelerin uluslararası alanda rekabet gücünü artırmak ve sürekli kılmak için; bilim ve teknoloji yatırımlarının ve araştırma – geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi ile bilim ve teknoloji kültürünün toplumda hâkim kılınması gerekmektedir. Ülkelerin gelişiminde, bilimsel çalışmaların ve teknoloji arzının artırılması son derece önemlidir. Gelişmekte olan ülkelerin bilim ve teknoloji politikalarına odaklanması ve yeni teknolojilerinin gelişimi için uygun koşulları sağlaması önem taşımaktadır. Araştırmacı, bilimsel makale ve patent sayıları ile araştırma – geliştirme harcamaları, ülkelerin bilim ve teknoloji potansiyeli ile gelişmişlik düzeyi bakımından önemli birer gösterge olarak kabul edilmektedir.

Dünyada ihracat artışını, yüksek teknolojili kullanan ve üreten sektörler tetiklemektedir. Küresel rekabette başarı için son teknoloji ürünlerinin ve süreçlerinin tasarımı ve geliştirilmesi zorunlu bir hal almaktadır. 

            Bilimsel ve teknolojik gelişmelere ayak uyduran ve aldığı eğitimlerle bu konularda öne çıkan bireylerden oluşan ülkeler küresel rekabette öne çıkmaktadır. Bu nedenle teknoloji kullanım kültürünü anahtar yetkinlik kabul eden bir eğitim sistemi, Türkiye’nin atılım stratejisinin en önemli parçalarından birisi olarak değerlendirilmektedir.

Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşüm vizyonu; bilim ve teknoloji üretiminde odak noktası haline gelmiş, bilim ve teknolojiyi etkin bir araç olarak kullanan, bilgiye dayalı karar alma süreçleriyle daha fazla değer üreten, küresel rekabette başarılı ve refah düzeyi yüksek bir ülke olmaktır. Bu hedeflere ulaşılması, bilimsel düşünme yeteneğini haiz nesillerin yetiştirilmesi ve eğitim seviyesinin yükseltilmesiyle mümkündür.

Bu duygu ve düşüncelerle, “Bilim ve Teknoloji Haftası” etkinliklerinin, Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yıldönümü olan 2023 yılına kadar dünyanın en büyük on ekonomisinden birisi olma hedefimize ulaşmaya vesile olmasını dilerim.

 

 

                                     Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR

                                        Adana Milletvekili

                                               Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı

                                                Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı

  
3181 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın