• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar
Dünya Kadınlar Günü

Kadınların toplumun her alanında söz sahibi olmaları, o ülkeyi geliştirir ve güçlendirir.

Günümüz toplumlarında, gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergelerinden biri; o toplumdaki kadınların saygınlığı, üretim ve yönetimdeki yeri ile ölçülmektedir. Kadınlarımızın kendi sorunlarına sahip çıkmaları, hem birey, hem de anne olarak yeteneklerini ortaya koyarak, daha iyi bir yaşam düzeyine ulaşmak için çaba göstermeleri, daha iyi bir Türkiye için olmazsa olmazlarımızdandır. Kadınlarımız, Kurtuluş Savaşı sürecinde gerek alanlarda, gerekse şefkatli elleriyle cephe arkasında hep var olmuşlardır. İstiklal Savaşı'nda çocuğunun üstündeki battaniyeyi bile kağnıda taşıdığı mermilerin üzerine örten bu cefakâr insanların önünde saygı ile eğiliyorum. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin üzerinden 79 yıl gibi bir zaman geçmiştir. Türkiye bu konuda pek çok Avrupa ülkesinin önünde bulunmaktadır.

25 Şubat 2009'da kabul edilen 5840 sayılı  Kanun ile kurulan ve çalışmalarına aralıksız, başarı ile  devam eden Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu da TBMM’de  kadınlarımızın Anayasamızda yazdığı gibi haklarını korumakta ve haklarına destek olacak çalışmalarda bulunmaktadır.

Anayasamız “ Kadın ile erkeğin eşit olduğu ve devletin de bu eşitliği sağlamakla yükümlü olduğunu “ ifade etmektedir. Hatta 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandumla, kadınlarımıza pozitif ayrımcılık Anayasal bir hüküm haline gelmiştir.

Eğitimde, sağlıkta, ekonomide.. sosyal hayatının her alanında kadınlarımızın daha aktif olması hepimiz için gurur vericidir. Ayrıca anne ve bebek ölüm oranlarındaki kayda değer azalma da ayrı bir sevinç kaynağımızdır.

Türk kadının, binlerce yıllık örf, adet ve kültürel birlikteliğin sonucu sahip olduğu kazanımları Cumhuriyet dönemiyle birlikte artmıştır. Hayatımızın, doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız; ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen; bizleri eğiten, yetiştiren; sevginin, şefkatin ve özverinin timsali olan kadınlarımıza başarı, mutluluk ve sağlık dolu yarınlar dileyerek kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

Prof. Dr. Necdet ÜNÜVAR

Adana Milletvekili

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu  Başkanı

  
1868 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın