• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar

Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandıracak Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun açılışı ile tarihe tanıklık edildiğini söyledi.

Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ünüvar:
“Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattının açılışı ile tarihe tanıklık ettik”
 
Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, tarihi İpek Yolu’nu yeniden canlandıracak Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun açılışı ile tarihe tanıklık edildiğini söyledi.


 
Ünüvar, yaptığı açıklamada, Pekin’i Londra’ya bağlayan projenin, küresel anlamda asrın en büyük yatırımları arasında yer aldığını ifade etti.
 
30 Ekim tarihi itibarı ile ilk seferin başladığı Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun, tarihi İpek Yolu’nu “Demir İpek Yolu” olarak yeniden canlandıracağını kaydeden Ünüvar, “Çin Halk Cumhuriyeti’nin 2015 yılında tanıtımını yaptığı ‘Bir Kuşak, Bir Yol’ projesinin bir parçası olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ile Pekin’den trene binen bir kişi, Londra’ya kesintisiz yolculuk yapacak. Kuzeyde yer alan Rusya hattına göre mesafeyi 7 bin kilometre azaltan bu hat, Pekin’den Londra’ya yolculuğu yaklaşık 33 gün kısaltacak” dedi.
 


Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olarak katıldığı törende, tüm katılımcılarla birlikte, “Demir İpek Yolu”nu hayata geçiren ilk sefere tanıklık etmenin gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Ünüvar, “Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, Ulaştırma Bakanlığı döneminden itibaren projeyi yakından takip edip destek veren Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Ulaştırma Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’ın destekleri, üç ülke bürokratlarının büyük özverisiyle hayata geçen ‘Demir İpek Yolu’nun Kafkas ayağı, başlangıçta yıllık 1 milyon yolcu, 6,5 milyon ton yük taşıyacak. 2034’te ise bu hattan 3 milyon yolcu, 17 milyon ton yük taşınacak” ifadelerini kullandı.
 
Ünüvar, açıklamasının sonunda, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun hayata geçmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, demiryolu hattının, başta ülkemiz olmak üzere tüm insanlığa hayırlı olması temennisinde bulundu.


 


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
392 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın