• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar

Türkiye-Azerbaycan Dostluk Grubu heyetinden Aliyev’e “hayırlı olsun” ziyareti AK Parti Adana Milletvekili Ünüvar: “Heyet olarak, seçimin son derece demokratik ve özgür bir ortamda gerçekleştiğini gözlemledik”

AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar başkanlığındaki Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleri, seçimleri gözlemlemek için gittikleri Bakü’de, yüzde 86 oy oranıyla yeniden seçilen Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e “hayırlı olsun” ziyaretinde bulundu.
Çarşamba günü yapılan seçimleri gözlemlemek üzere yaklaşık bir haftadır Azerbaycan’da bulunan Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, AK Parti İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati, AK Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın ile CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’dan oluşan heyet, Aliyev tarafından Cumhurbaşkanlığı sarayında kabul edildi.
Seçim sonucundan dolayı Aliyev’i kutlayan Ünüvar, “hayırlı olsun” dileklerini ileterek, yeni dönemin Türkiye-Azerbaycan dostluğu ve kardeşliğini daha da ileriye götürmesi temennisinde bulundu.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, konuklarına teşekkür etti. 
ÜNÜVAR, HEYETİN GÖZLEMLERİNİ ANLATTI
Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleri bir de basın toplantısı düzenleyerek, seçim sürecinde yaptıkları gözlemlerle ilgili bilgiler paylaştı.
Heyet adına konuşan Prof. Dr. Necdet Ünüvar, yüzde 74’lük katılımın olduğu seçim sürecinde yoğun gözlemler yapma fırsatı bulduklarını ifade etti. Özellikle Yasamal, Nesimi ve Nerimanov reyonlarında, gerek resmi görevliler gerek müşahitler gerekse seçime katılan halkla bir takım görüşmeler yaptıklarını belirten Ünüvar, “Gözlemlerimiz seçimin gayet uygun şartlarda yerine getirildiği şeklinde. Güvenlik tedbirleri fevkalâde yerindeydi ve herhangi bir karmaşa gözlemedik. Bizim dolaştığımız seçim sandıklarında, özellikle sabah saatlerinde çok ciddi bir yoğunluk vardı. Uzun kuyrukların oluştuğunu gördük, ancak buna rağmen herhangi bir karmaşanın olmadığını tespit ettik” dedi.
Kadınların seçime gösterdiği yoğun ilgiye de değinen Ünüvar, “Kayıtlara geçmesi açısından özellikle ifade etmek isterim ki kadın seçmenler gittiğimiz her yerde çok yoğundu. Kadınların demokrasiye olan katkısını bütün dünyada biliyoruz, kendi ülkemizde de biliyoruz. Azerbaycan’da da bunu gözledik ve bunu olumlu bir not olarak kayıtlara düşürdük” ifadelerini kullandı.
 
“AZERBAYCAN HALKINA HAYIRLI OLSUN”
Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yüzde 86 oranında bir oyla yeniden seçildiğine dikkat çeken Ünüvar, “Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu olarak, seçimin Azerbaycan halkına hayırlı olmasını diliyoruz. Tekrar seçilen Sayın İlham Aliyev’i de kutluyoruz” diye konuştu.
AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, İlham Aliyev liderliğindeki Azerbaycan’ın bölgenin en önemli ülkelerinden birisi olduğunun altını çizerek, “Azerbaycan gerek coğrafya gerek ulaştırma gerekse enerji anlamında dünya için çok kritik öneme haiz bir ülke. Ulaştırma ve enerji alanında adeta insanlığa hizmet eden Azerbaycan, umuyorum bundan sonraki süreçte daha da ileriye gider. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ile Londra’dan Pekin’e insanların hiç karaya basmadan demiryolu ile ulaşabilmesi, TANAP ile Azerbaycan doğal gazının Avrupa’nın içlerine kadar gitmesi çok çok önemli. İnşallah önümüzdeki dönemde Azerbaycan halkı bu seçimin sonuçlarından daha fazla istifade eder. İnsanlık da bu seçimin sonuçları itibarı ile inşallah daha güzel neticelerle karşı karşıya kalır” dedi.
 
“SEÇİM, DEMOKRATİK VE ÖZGÜR BİR ORTAMDA YAPILDI”
Ünüvar, bir soru üzerine, heyet olarak, seçimin son derece demokratik ve özgür bir ortamda gerçekleştiğini gözlemlediklerini ifade etti. İnsanların tercihlerini objektif bir şekilde sandığa yansıtabildiğini gördüklerini kaydeden Ünüvar, şöyle devam etti:
“Gittiğimiz bölgelerde herhangi bir karmaşa, herhangi bir baskı ve herhangi bir olumsuzluk görmedik. Basından takip edebildiğimiz kadarıyla da bizim gitmediğimiz muhitlerde de gerek Türk gerekse diğer ülke gözlemcilerinden bu nevi bir açıklama duymadık. Her seçim öncesinde bir takım spekülasyonlar olabilir. Çünkü bir seçim sadece o ülkeyi değil, artık küreselleşen dünyada başka ülkeleri de yakından ilgilendiriyor. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ve TANAP’ı bilhassa bunun için vurguladım. Çünkü bu büyük projeler birçok ülkeyi yakından ilgilendiriyor. Bu kadar kritik noktada bulunuyorsanız şüphesiz sizin seçiminizi başka ülkeler yakından gözleyebilir. Ve sizin ülkenizle ilgili iyi veya kötü düşüncülere sahip bir takım ülkeler bazı yorumlar yapabilir. Seçim öncesi yapılan bu yorumların seçim sonuçlarıyla ortadan kalktığını düşünüyoruz. Gerek seçim esnasındaki gözlemlerimiz gerekse seçimin tartışma götürmez şekilde sonuçlanması, Sayın İlham Aliyev’in yüzde 86 gibi bir oyla seçilmiş olması bu tür tartışmaların yerinde olmadığını gösteren çok net bir göstergedir.”
 
“TÜRKPA HERKESİ KISKANDIRMALI”
Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Esadov ile de görüşen Heyet, Bakü’de Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Altınbek Mamayusupov ile de bir araya gelerek önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan programlarla ilgili fikir alışverişinde bulundu. Ünüvar, burada yaptığı konuşmada, TÜRKPA’nın sadece kendi dilini konuşan ülkeler seviyesinde değil, her tarafta etkili olması gerektiğini belirterek, “Yani ‘parmakla gösterilen bir birlik var ki bunları kıskanıyoruz’ dedirtmeliyiz. Tabii ki bunun için de çok çalışmak gerekiyor” ifadelerini kullandı. 


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
161 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın