• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar

ağlık personelinin haksızlığa uğradığında, haklarını arama noktasında çekindiğini görüyoruz. Sağlık personeli hukuki haklarını bilmeli ve olumsuz durumda bu haklarını mutlaka kullanmalı

Ünüvar’dan sağlık çalışanlarının saldırıya uğradığı hastaneye ziyaret
 
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, 4 sağlık çalışanının hasta yakınları tarafından darp edildiği Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Uygulama ve Araştırma Hastanesini ziyaret ederek, “geçmiş olsun” dileklerini iletti.
26 Mart Pazartesi günü, “yüksek riskli gebelik” nedeniyle 35 haftalıkken anne karnında ölümü gerçekleşen bebeğin hayatını kaybettiği bilgisini verdikleri hasta yakınlarının fiziksel şiddetine maruz kalan biri uzman, ikisi asistan üç hekim ile bir güvenlik görevlisine “geçmiş olsun” dilemek üzere hastaneyi ziyaret eden Ünüvar, hastane yönetiminden olayla ilgili bilgi aldı.
Ünüvar, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yaprak Üstün, Başhekim Yardımcıları Op. Dr. Sema Sanisoğlu ve Op. Dr. Mustafa Ağca ile Doç. Dr. Özlem Uzunlar’ın katıldığı görüşmede, çirkin saldırıyı şiddetle kınadığını ifade etti. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin hiçbir izahı olamayacağını belirten Ünüvar, “Arkadaşlarımıza büyük geçmiş olsun” dedi.
Sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan meclis araştırma komisyonuna 2013 yılında başkanlık ettiğini anımsatan Ünüvar, özellikle mevzuat ve cezalarda düzenlemeye gidildiğini, ancak bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
Bu tür üzücü olayların artık tekrarlanmaması için ilgili bakanlıkların ortak hareket ederek, sadece şiddetin ele alındığı bir çalıştay düzenlenebileceğini dile getiren Ünüvar, “Sağlık personelinin haksızlığa uğradığında, haklarını arama noktasında çekindiğini görüyoruz. Sağlık personeli hukuki haklarını bilmeli ve olumsuz durumda bu haklarını mutlaka kullanmalı” ifadelerini kullandı.
Hastane Başhekimi Prof. Dr. Yaprak Üstün de yakın zamanda “beyaz kod” ile alakalı bir çalıştay düzenlemeyi planladıklarını kaydetti.


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
252 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın