• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar

Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ünüvar: “Batı, bütün failleri ortada duran Hocalı katliamını görmezden geliyor”

Hocalı Şehitleri Anıldı
Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ünüvar:
“Batı, bütün failleri ortada duran Hocalı katliamını görmezden geliyor”
 
Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, bütün failleri, kanıtları ve itirafları ile ortada duran Hocalı katliamını görmezden gelen bazı Batı ülkelerinin, bugün 1915 olayları ile ilgili kendilerince kararlar almaya çalıştığını söyledi.
Ünüvar, Keçiören Belediyesince yaptırılan Türkiye’nin ilk Hocalı Anıtı önünde gerçekleştirilen anma etkinliklerinde yaptığı konuşmada, Hocalı’yı unutmamak ve unutturmamak adına Türkiye’nin her yerinde bu nevi anıtlar dikildiğini ifade etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu haftaki grup konuşmasında Hocalı için özel bir sayfa açtığını anımsatan Ünüvar, “Sayın Cumhurbaşkanımız konuşmasında, ‘Hocalı insanlık tarihinin yaşadığı en büyük katliamlardan birisidir. Unutmayacağız, unutturmayacağız’ dedi. Bugünkü tören de aslında böyle bir etkinlik” diye konuştu.
 
“1 MİLYON İNSAN 26 YILDIR EVLERİNDEN AYRI”
26 yıl önce, 26 Şubat’ta Hocalı’da ve Karabağ’ın her yöresinde çok yoğun bir katliam ve tehcir hadisesi yaşandığını vurgulayan Ünüvar, “Esasında o hadiseleri yapanlar yalnızca o yörede yaşayan insanların canlarına kastetmediler; amaçları öldürmek, insanları yerlerinden yurtlarından edip, daha sonra da Karabağ’ı işgal etmekti. Nitekim bu olaydan 2 yıl sonra da Karabağ işgal edildi. Şu anda Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal altında ve tam 1 milyon insan evlerinden, barklarından ayrı hayat yaşıyor. Şimdi Batı dünyası bu hadiseleri görüyor mu? Görmüyor. Duyuyor mu? Duymuyor. Peki biliyor mu? Çok iyi biliyor” dedi. 
“MİNSK GRUBU 25 YILDIR HAVANDA SU DÖVÜYOR”  
Ruanda’da milyonlarca insanı katleden Fransa’nın bugün kendi parlamentosundan 1915 olaylarıyla karar çıkarmaya çalıştığını dile getiren Ünüvar, “Ancak, sağ duyulu Fransız halkı o çıkarılacak karara inanmıyor. Hollanda daha 20 yıl önce Srebrenitsa’da binlerce insanın hayatını kaybetmesinin baş sorumlusu olurken kendisi onu görmüyor ama 1915 olaylarıyla ilgili kendince bir karar çıkarmaya çalışıyor. Biz diyoruz ki; ‘Bakın arşivlerimiz burada. Açalım, inceleyelim 1915’te ne olmuş. Ama Hocalı’nın bütün failleri ortada. Videoları var, fotoğrafları var, itiraf edenleri var. Olayları televizyonda, yazdıkları kitaplarda ‘ben yaptım’ diye gururla anlatan Ermeni yöneticileri var ama maalesef onu insanlık görmüyor. Minsk Grubu oluşturulmuş, Minsk Grubu 25 yıldır havanda su dövüyor. Ve dolayısıyla o hadiseler görmezden geliniyor. Bizim Hocalı’yı unutmamak ve unutturmak gibi bir misyonumuz var. Çünkü biz bu acıyı derinden hissediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“HOCALI BÜYÜK BİR FELAKET VE SOYKIRIMDI”
Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçisi Hazar İbrahim de Hocalı’yı unutmamak ve şehitleri anmak için etkinliğe katılanlara teşekkür ederek, “Bizi her ne kadar bu gibi sınavlara çekmek isteseler de bizi kırmaya çalışsalar da bugün Azerbaycan güçlenmeye, gelişmeye devam ediyor. Buradaki askeri öğrencilerimiz de bunun çok güzel bir örneği. Sizler inşallah gelecekte bu gibi faciaların tekrarlanmaması için bizlere destek olacaksınız. Hocalı büyük bir felaket ve soykırımdı bizim için. Allah’tan bütün şehitlerimize rahmet diliyorum” dedi.
 
“TARİH ÖNÜNDE VE VİCDANLARDA MAHKÛM KALACAKLAR”
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ise, Hocalı’da katledilen şehitlerin acısının 26 yıldır yürekleri yaktığını belirterek, şunları söyledi:
“Bizler Doğu Türkistan’a, Arakan’a, Suriye’ye, Filistin’e sessiz kalmadığımız gibi Hocalı’ya da sessiz kalmadık. Türkiye de vatan Azerbaycan da vatan. O vatan güçlü olmazsa burası güçlü olmaz. Burası güçlü olmazsa orası güçlü kalmaz. Bizler acılar karşısında kenetlendiğimizi, yaşanan etnik soykırımın karşısında olduğumuzu her fırsatta göstermeye devam edeceğiz. Türkiye’de Hocalı katliamı anısına yapılan ilk anıtın ev sahibi olarak, iki ülkenin birlik ve beraberlikten gelen gücünü de burada yeniden hatırlatıyoruz. Bu insanlık faciasına yol açanlar, mutlaka tarih önünde ve vicdanlarda mahkûm kalacaklardır.”
Anma etkinliğine; TBMM eski Başkanı ve Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, TBMM İdare Amiri ve Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu, Iğdır Milletvekili Nurettin Aras, Hocalı katliamı sırasında Hocalı Valisi olan Milletvekili Elman Mammadov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in başdanışmanı Behruzdu Həsənov, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut ile çok sayıda vatandaş katıldı.  


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
282 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın