• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/necdetunuvar
  • https://www.twitter.com/@necdetunuvar

AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Bilgisayar Oyunlarının Dünü, Bugünü ve Yarını konulu TBMM Genel Kurulu Konuşması 30 Kasım 2017

NECDET ÜNÜVAR (Devamla) - Öncelikle, Meclis Başkan Vekili Sayın Yaşar Tüzün, Divan kâtipleri Sayın Bayram Özçelik ve Sayın Barış Karadeniz'i gönülden kutluyorum, başarılar diliyorum.
    Değerli arkadaşlar, farklı bir çağda yaşıyoruz. Teknolojiyle irtibatımız giderek artıyor; teknolojinin fırsatlarından istifade ediyor, mutlu oluyoruz, risklerden ürküyoruz hatta mağdur oluyoruz. Bu ifadelerim aslında 80 milyonu ilgilendiriyor. Oyun çok büyük. 80 milyonluk nüfusumuzda 77 milyon cep telefonunun olduğunu biliyoruz. Yani telefonlar da giderek akıllanıyor ve aklımızı da başımızdan alıyor. Bir şeyin yaygınlığını ifade için "Yediden yetmişe kadar" diye veya "doğumdan ölüme" deyimlerini kullanırız.
    Akıllı cihazların kullanımı 7 yaşından 3 yaşına kadar indi. Doğumdan önce sosyal medya kullanıp mesaj atanı görmedim ama ölmeden hemen önce mesaj atıp daha sonra hayatına son verenleri biliyoruz. Dolayısıyla olay çok boyutlu; olayın ekonomik boyutu var, siber güvenlik boyutu var, medya boyutu var ve oyun dünyası var ve internet yaygınlaştıkça, teknoloji geliştikçe bu oyun daha da meşgul ediyor.
    Oyun pazarı çok büyük; dünyada 2 milyar, Türkiye'de 30 milyon insanın oyun oynadığı bilgisi var ve ekonomik anlamda da 80 milyarlık bir boyutu var. Türkiye'de de 400 milyon dolarlık bir boyutunun olduğunu biliyoruz.
    Oyun deyip geçmemek lazım. Sadece ekonomik boyutu değil, meşguliyeti var ki bağımlılığı var -Hükûmetimiz, bağımlılıkla ilgili gerçekten çok önemli çalışmalar yapıyor- gelecek nesli tehdit eden yönleri var. Son dönemlerdeki bazı bilgisayar oyunlarının intihara sürüklediğini hepimiz çok yakından biliyoruz.
    Olay aslında sadece bugünümüzü değil yarınımızı da yakından ilgilendiriyor. Ne yapmamız lazım? Öncelikli olarak nitelikli insan gücünü geliştirmemiz lazım, tüketen değil üreten bir nesli oluşturmamız lazım. İnancımızla, dilimizle, kültürümüzle uyumlu oyunlar geliştirmek durumdayız. Tabii, sadece devlete değil, ailelere de görev düşüyor. Ailelerin, öncelikle, olayın farkına varması, bilinçlenmesi, dijital okuryazarlık seviyesini artırması gerekiyor. Eskiden çocuklarımız akranla oynardı ama şimdi artık daha çok ekranla oynuyor. Ekranla olan ilişkilerimizi de bizim düzeltmemiz lazım. Tabii, ailelerin belirli ve net kurallar koyması ve kendilerini de bağlaması gerekiyor. Yani, bir yandan çocuğa "Al, bu tabletle oyna." deyip kendisi de eline bilgisayar veyahut da kumandayı alırsa o zaman çözüm olmaz.
    Tabii, hayatın gerçeklerini de çocuklarımıza anlatmamız lazım; bu, hakikaten çok önemli. Geçenlerde Sayın Cumhurbaşkanımız da ifade etti, Hazreti Ali Efendimiz'in çok güzel bir sözü var: "Çocuklarınızı kendi yaşadığınız çağa göre değil, onların yaşayacağı çağa göre yetiştirin." buyuruyor. Anlamı şu: Çocukları anlayın. Tabii, çocukları anlamak için de onları gerçek hayatla birlikte değerlendirmek gerekiyor.
    Değerli arkadaşlar, oyundan bu kadar çok bahsetmişken, son günlerde ülkemiz aleyhine oynanan, kurgulanan oyunlardan da bahsetmeden geçmek olmaz. Ben özellikle sağduyu sahibi CHP'li arkadaşlara seslenmek istiyorum: En kolay üretilen belgelerin dijital ortamda üretildiğini asla unutmayalım. Aslında CHP'nin sayın yöneticileri de, Türkiye aleyhine üretilmiş belgelerin peşinde koşmak yerine, o enerjilerini milletin peşinde harcasa eminim ki millet de onların peşine düşecektir; tecrübeyle sabit. Biz hep öyle yapıyoruz, koşuyoruz.
    Çıktığı günden bu yana tek bir kelime Türkçe yazmamış önemli Amerikan gazetesinin son günlerde Türkçesi çok düzgün ama mantığı çok sakat "tweet"ler atması da aslında oyunun ne kadar büyük olduğunu da gösteriyor. O yüzden, oyunun farkına varmamız lazım. Sadece dijital oyunların değil, kurgulanan oyunların da farkına varırsak ülkemiz için çok daha güzel bir gelecek olur diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.
    Teşekkür ederim. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
87 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın